Logo Facebook

O żywocickim wiatraku

Idąc ulicą Średnią w Żywocicach zza drzew wyłania się nietypowy budynek w kształcie walca. Jest to tzw. „żywocicki wiatrak”. Zapewne nie jednego z mieszkańca Żywocic interesuje historia tej budowli. Dzięki uprzejmości właściciela tego budynku p. Franciszka Szampera miałem okazję zobaczyć „nasz wiatrak” z bliska i dowiedzieć się paru ciekawostek na temat tej budowli.

Wiatrak liczy sobie już ok. 350 lat i jest jednym z pierwszych budynków w Żywocicach. wiatrak.jpeg

Od czterech pokoleń opiekuje się nim rodzina Szampera. Pierwotnie budynek służył, tak jak mówi jego potoczna nazwa, jako wiatrak. Posiadał czteroramienne śmigło, które napędzało żarna do mielenia zboża.

Do zakończenia pracy wiatraka przyczyniły się dwa przypadki. Pierwszy to początki czasów mechanizacji i nierentowność prowadzenia tego typu młynów, a drugim była śmierć właściciela wiatraka, którego to zabiło jedno z jego śmigieł. Po tych wypadkach wiatrak zamienił się w mieszkanie, a później w pomieszczenie do hodowli zwierząt.

Dzisiejsza budowla przypomina tylko kształtem stary wiatrak, gdyż śmigła zostały zdemontowane, zaś cały budynek został obniżony.

Obraz 006.jpeg

Jak wiadomo najprostsze rozwiązania są zawsze najlepsze. Tak też jest w „żywocickim wiatraku”, jest to ułożenie okien, które zostały tak osadzone (od wschodu, południa i zachodu), iż praktycznie przez całym dzień światło słoneczne oświetla wnętrze budynku.

W zamiarach p. Szampery jest doprowadzanie wiatraka do stanu dawnej świetności.

Obraz 003.jpeg

Pracy jest dużo, do wymiany jest całe pokrycie dachowe, elewacja zewnętrzna i wewnętrzna. Jeżeli uda się wyremontować „żywocicki wiatrak” w zamierzeniu jest urządzenie w jego wnętrzu muzeum lub małej kawiarenki.

Mam nadzieję, że przynajmniej trochę udało mi się przybliżyć historię naszego najstarszego i najbardziej tajemniczego budynku w Żywocicach. Zapewne mury „wiatraka” kryją w sobie wiele historii, o których już nigdy się nie dowiemy. Trzeba jednak ochronić od zapomnienia to, co jeszcze nam pozostało.

Paweł Wiencek

 

Polityka prywatności Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe