Logo Facebook

O żywocickim pomniku, przy straży

Na skrzyżowaniu ulicy Kozielskiej z ulicą Łąkową, przy budynku straży pożarnej do zakończenia wojny stał okazały pomnik ofiar wojen – nazywany jako Krieger Denkmal.

Pomnik ten zbudował ojciec Pana Gerarda Langera, mieszkającego przy niedaleko straży, przy ulicy Kozielskiej - Emanuel Langer, który był murarzem i mieszkał właśnie w ich domu rodzinnym. Pomnik był zbudowany z ręcznie ciosanych kamieni, prawdopodobnie granitowych. Pomnik wieńczył ciosany z kamienia krzyż, nad tablicami pamiątkowymi był wyciosany hełm, a po bokach na słupkach bramy wejściowej znajdowały się 2 wyciosane w kamieniu granaty. Na tablicach umieszczone były 64 zdjęcia oraz wyryte nazwiska poległych żołnierzy, a na jednej z nich  małymi literami nazwisko twórcy pomnika – p. Emanuela.

Zdjęcia pomnika można było znaleźć na wielu pocztówkach i kartkach z Żywocic i okolicy. stare.jpeg

W identycznym stylu p. Emanuel zrobił pomnik dla swojej zmarłej pierwszej żony, na starym cmentarzu, który niestety musiał zostać rozebrany. Z opowiadań p. Gerarda (ojca autorki tej informacji – p. Teresy Matuszek) wynika, że prawdopodobnie p. Langrowi w budowie pomnika pomagał niejaki pan Michna - według oceny głównego budowniczego pomnika – bardzo dobry pomocnik. Po wojnie na oczach dziadka i ojca pomnik został rozebrany, a część kamieni przez długie lata leżała u pana Gabora (dom naprzeciwko pomnika, niedawno sprzedany i rozebrany) a część została wykorzystana do fundamentów pod  budowę płotu p. Langera. Budując dom, na sąsiedniej działce, mąż p. Teresy Matuszek znalazł również jeden kamień z napisem: "Helden", co było częścią napisu na pomniku "Der Helden Des Weltkrieges". Pan Emanuel włożył w budowę tego pomnika tyle serca i siły, że pamiętał o tym dziele do końca swojego życia. Do ostatnich swoich dni odczuwał dolegliwości w swojej prawej ręce.

W dzisiejszych czasach miejsce to niewiele już przypomina ówczesny, szczególny dla mieszkańców Żywocic obiekt. W latach 90-tych zrodził się pomysł odbudowy pomnika, ale z różnych powodów niestety nie mógł zostać zrealizowany. Dla upamiętnienia ofiar I i II wojny światowej został postawiony pomnik na starym cmentarzu przy ulicy Kozielskiej. pomnik_-_cmentarz.jpeg

A teren przy straży został przeznaczony w planie Rozwoju Wsi Żywocice na lata 2008-2013 na tzw. miejsce spotkań mieszkańców. W zamierzeniach grupy Odnowy Wsi jest złożenie wniosku na dofinansowanie ze środków zewnętrznych tej inicjatywy. Po planowanej rozbudowie budynku żywocickiej straży pożarnej miejsce to nabierze z pewnością całkiem innego, nowego oblicza.

 

Materiał przygotowany dzięki uprzejmości Pani Teresy Matuszek i Pana Gerharda Langer.

Polityka prywatności Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe