Zespół muzyczny Szafir
Zespół powstał na przełomie 2000/2001. W początkowej fazie zespół składał się z czterech osób: Józef Namysło - harmonijka ustna, Andrzej Namysło - flet prosty, Katarzyna Namysło - flet prosty, Weronika Namysło - tamburyno. W tym składzie zespół nie nosił jeszcze żadnej nazwy a grywając na uroczystościach szkolnych lub kościelnych nosił miano zespołu rodzinnego. Ze względu na wzrastające potrzeby muzyczne zespół uległ zmianom osobowym i instrumentalnym. Wzbogacił się o instrumenty dęte: klarnet - Klaudiusz Mrosek, trąbka - Marta Tomanek, trąbka - Katarzyna Namysło (dotychczas grająca na flecie prostym), wzbogaciła również swój zestaw perkusyjny Weronika Namysło. W tym składzie zespół zaczął osiągać pierwsze sukcesy w swej miejscowości i okolicach, grywając nie tylko na imprezach szkolnych ale także na pobliskich festynach, co niosło za sobą potrzebę wzbogacenia swego repertuaru muzycznego i instrumentalnego. Do zespołu pod koniec 2001 roku dołączyła Martyna Makowiec. Od tej pory zespół zaczął się stabilizować osobowo i muzycznie, co od razu można było odczuć na atmosferze w zespole oraz na ciągle zmieniającym się repertuarze i rosnącym poziomie muzycznym zespołu.
Zespół przyjął swoją pierwszą nazwę ,,Ich pięcioro" .
Zostawał zapraszany na uroczystości gminne, dożynki, jubileusze, festyny zakładowe firm ALP , B+K Polska itp. Pod koniec 2002 roku zespół opuściła Martyna Makowiec. Była to wielka strata, gdyż zespół przez pewien czas grywał bez organ, co miało ujemny wpływ na repertuar i poziom muzyczny. W niedługim czasie do zespołu przystąpiła Anna Mrosek. W tym czasie zespół przyjął swoją dotychczasową nazwę „SZAFIR". 
Może pochwalić się pierwszym konkretnym osiągnięciem jakim jest zdobycie I miejsca w Wojewódzkim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Muzycznych w Opolu ,,MUZYKA 2003 . Następnym sukcesem jest zajęcie II miejsca w Wojewódzkim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Muzycznych w Opolu ,,MUZYKA 2004".
W zespole dokonała się jeszcze jedna zmiana - dołączyła Patrycja Kurpiers - trąbka. Na przełomie roku 2004/2005 zespół wydał swoją pierwszą płytę promocyjną „Świąteczne granie".
Zespół wyjeżdżał także na zagraniczne występy:
- wyjazd na koncert kolęd do Wissen – partnerskiego miasta dla Krapkowic,
- wyjazd do Neustad oraz do miejscowości Mittelhof reprezentując tam partnerską miejscowość Pietna.
Brał również udział w wręczaniu certyfikatu na najpiękniejszą wioskę Województwa Opolskiego w Pietni w Diskompleksie A4. 
Od roku 2006 oprócz wersji instrumentalnych zostaje wprowadzana wersja wokalna wykonywanych utworów. Pierwszym znaczącym sukcesem w 2006 roku było zdobycie I miejsca w Wojewódzkim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Muzycznych w Opolu ,,MUZYKA 2006" oraz zajęcie II miejsca na przeglądzie Zespołów Mniejszości Niemieckiej „Leśnica” 2006 .