Logo Facebook

Dożynki wiejskie 2007

Już w najdalszych okolicach wszyscy wiedzą, że tradycyjnie w ostatni weekend sierpnia, w Żywocicach organizowane są Dożynki. Także było i w tym roku. Na początek, by tradycji stało się zadość – sobotnia zabawa taneczna pod namiotem.

W niedzielę 26 sierpnia, punktualnie o 10.00 spod kapliczki na ul. Kozielskiej wyruszyła procesja z koroną dożynkową do kościoła parafialnego, gdzie dziękczynną Mszą Św. rozpoczęte zostały tegoroczne dożynki wiejskie.

procesja.jpeg procesja1.jpeg

Msza koncelebrowana był przez Proboszcza ks. Piotra Kamieniaka oraz byłego proboszcza ks. Krzysztofa Korgla i wywodzącego się z Żywocic ks. Adama Jankowskiego.

Po obiedzie a jakże inaczej - czas na zorganizowany przez Radę Sołecką festyn dożynkowy.

Na początek przez wieś przemaszerował wielopokoleniowy, barwny korowód na czele z Młodzieżową Orkiestrą Dętą działającą przy Krapkowickim Domu Kultury i piękną koroną żniwną

korowod.jpeg korona.jpeg

Po nich bryczki z zaproszonymi gośćmi, dzieci ze szkoły i przedszkola a także bogato przystrojone przyczepy. Na nich dorośli, dzieci i młodzież w różnego rodzaju scenkach przedstawiających aktualne wydarzenia z życia społeczno-politycznego kraju i sytuacji na wsi.

 

korowod1.jpeg korowod2.jpeg korowod3.jpeg korowod4.jpeg

korowod5.jpeg korowod6.jpeg korowod7.jpeg korowod8.jpeg

Ale prawdziwe świętowanie miało miejsce już na żywocickim boisku. Na ustawionej przy namiocie estradzie uroczystego przekazania chleba burmistrzowi Krapkowic dokonali Starostowie Dożynkowi, którymi w tym roku byli Pani Edyta Smykała i Pan Roman Olbrich – jedni z najmłodszych żywocickich rolników.

festyn.jpeg festyn1.jpeg

Na zmianę raz na estradzie, raz na scenie pod namiotem swoje umiejętności artystyczne prezentowali zespół „Do-Re-Mi” i uczniowie z PSP w Żywocicach, dziecięce zespoły taneczne „Przecinek” i „Awaria” z Brożca, zespół „Szafir” z Żywocic, kwartet organowy członków miejscowego koła DFK a także niesamowicie utalentowany kabaret młodzieżowy „Szach-Mat” z Żywocic. Nie małą dawkę oklasków zebrała grupa młodych monocyklistów z Żywocic, którzy mają szansę w niedługim czasie dorównać znanym już w województwie grupom monocyklistów. Ich wręcz akrobatyczne popisy na jednym kółku mogły wprawić w prawdziwy zachwyt.

festyn2.jpeg festyn5.jpeg festyn6.jpeg festyn7.jpeg

Przysłowiowym gwoździem programu, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem, była loteria fantowa zorganizowana w tym roku przez Zarząd LZS-u. Można było wygrać dwa rowery, prosiaka, kozę a także sprzęt i armaturę łazienkową. Zainteresowaniem cieszył się także pokaz „Jak to w kuźni dawniej było” - wykuwanie z metalu różnych przedmiotów przez kowali.

Wieczorem dla uświetnienia dożynek z koncertem wystąpił zespół S.O.S. z najbardziej znanymi i niezapomnianymi przebojami legendarnej grupy ABBA.

Nie zabrakło wesołego miasteczka i dmuchanych zamków dla dzieci, śląskiego kołocza i dobrej kawy ze stoiska zorganizowanego w tym roku przez miejscową OSP a także licznych stoisk gastronomicznych i handlowych. Trwająca prawie do białego rana zabawa z zespołem „Andromex”.

festyn3.jpeg festyn4.jpeg

Tłumy ludzi, które ściągnęły do Żywocic z okolicznych miejscowości są dowodem na to, że od wielu lat to właśnie tutaj dożynki się zawsze udają.

Polityka prywatności Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe