Galeria

Tradycyjnie w ostatni weekend sierpnia w Żywocicach organizowane są Dożynki.

Uroczystości rozpoczęte zostały w żywocickim kościele dziękczynną Mszą Św. odprawioną przez Proboszcza ks. Krzysztofa Korgla i ks. Waldemara Musioła.

W procesji z koroną dożynkową, która na pół godziny przed mszą wyruszyła do kościoła wzięli udział nie tylko rolnicy i mieszkańcy Żywocic, ale także przybyła specjalnie na tę okazję delegacja z Ukrainy.

Po obiedzie przyszedł czas na zorganizowany przez Radę Sołecką festyn dożynkowy.

Tłumy ludzi, które ściągnęły do Żywocic z okolicznych miejscowości są dowodem na to, że od wielu lat to właśnie tutaj dożynki się zawsze udają.

Na początek przez wieś przemaszerował tradycyjny, barwny korowód na czele z orkiestrą Modern Symphonic Percussion Ensemble z Unlingen z Niemiec. Po nich bryczki z zaproszonymi gośćmi, dzieci ze szkoły i przedszkola a także bogato przystrojone przyczepy. Hasła na przyczepach dotyczyły aktualnych wydarzeń z życia społeczno-politycznego kraju i sytuacji na wsi.

Prawdziwe świętowanie miało miejsce już na żywocickim boisku. Na ustawionej przy namiocie ogromnej estradzie uroczystego przekazania chleba burmistrzowi Krapkowic dokonali Starostowie Dożynkowi, którymi w tym roku byli Pani Tomanek i Pan Krzysztof Lazar. Później na estradzie swoje artystyczne zdolności zaprezentowali uczniowie z PSP w Żywocicach, orkiestra dęta Zakładów Papierniczych i wymieniona wcześniej orkiestra z Niemiec. Koncert niemieckich perkusistów był przysłowiowym gwoździem programu. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się zorganizowana przez Zarząd OSP loteria fantowa, w której można było wygrać tuner TV SAT, odtwarzacz DVD, rower, prosiaka, ławki a także bezpłatną wymianę oleju. Zainteresowaniem cieszył się także pokaz młócenia zboża starą i zapomnianą już prawie młóckarnią.

Wieczorem gościem specjalnym, który uświetnił żywocickie dożynki był zespół „Tyrolia Band”. Nie zabrakło wesołego miasteczka, stoisk gastronomicznych i handlowych, dmuchanych zamków dla dzieci.

Galeria foto z tegorocznych Dożynek: