Galeria

uż w najdalszych okolicach wszyscy wiedzą, że tradycyjnie w ostatni weekend sierpnia, w Żywocicach organizowane są Dożynki. Także było i w tym roku. Na początek, by tradycji stało się zadość – sobotnia zabawa taneczna pod namiotem.

W niedzielę 26 sierpnia, punktualnie o 10.00 spod kapliczki na ul. Kozielskiej wyruszyła procesja z koroną dożynkową do kościoła parafialnego, gdzie dziękczynną Mszą Św. rozpoczęte zostały tegoroczne dożynki wiejskie.

Msza koncelebrowana był przez Proboszcza ks. Piotra Kamieniaka oraz byłego proboszcza ks. Krzysztofa Korgla i wywodzącego się z Żywocic ks. Adama Jankowskiego.

Po obiedzie a jakże inaczej – czas na zorganizowany przez Radę Sołecką festyn dożynkowy.

Na początek przez wieś przemaszerował wielopokoleniowy, barwny korowód na czele z Młodzieżową Orkiestrą Dętą działającą przy Krapkowickim Domu Kultury i piękną koroną żniwną

Po nich bryczki z zaproszonymi gośćmi, dzieci ze szkoły i przedszkola a także bogato przystrojone przyczepy. Na nich dorośli, dzieci i młodzież w różnego rodzaju scenkach przedstawiających aktualne wydarzenia z życia społeczno-politycznego kraju i sytuacji na wsi.

Ale prawdziwe świętowanie miało miejsce już na żywocickim boisku. Na ustawionej przy namiocie estradzie uroczystego przekazania chleba burmistrzowi Krapkowic dokonali Starostowie Dożynkowi, którymi w tym roku byli Pani Edyta Smykała i Pan Roman Olbrich – jedni z najmłodszych żywocickich rolników.

Na zmianę raz na estradzie, raz na scenie pod namiotem swoje umiejętności artystyczne prezentowali zespół „Do-Re-Mi” i uczniowie z PSP w Żywocicach, dziecięce zespoły taneczne „Przecinek” i „Awaria” z Brożca, zespół „Szafir” z Żywocic, kwartet organowy członków miejscowego koła DFK a także niesamowicie utalentowany kabaret młodzieżowy „Szach-Mat” z Żywocic. Nie małą dawkę oklasków zebrała grupa młodych monocyklistów z Żywocic, którzy mają szansę w niedługim czasie dorównać znanym już w województwie grupom monocyklistów. Ich wręcz akrobatyczne popisy na jednym kółku mogły wprawić w prawdziwy zachwyt.

Przysłowiowym gwoździem programu, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem, była loteria fantowa zorganizowana w tym roku przez Zarząd LZS-u. Można było wygrać dwa rowery, prosiaka, kozę a także sprzęt i armaturę łazienkową. Zainteresowaniem cieszył się także pokaz „Jak to w kuźni dawniej było” – wykuwanie z metalu różnych przedmiotów przez kowali.

Wieczorem dla uświetnienia dożynek z koncertem wystąpił zespół S.O.S. z najbardziej znanymi i niezapomnianymi przebojami legendarnej grupy ABBA.

Nie zabrakło wesołego miasteczka i dmuchanych zamków dla dzieci, śląskiego kołocza i dobrej kawy ze stoiska zorganizowanego w tym roku przez miejscową OSP a także licznych stoisk gastronomicznych i handlowych. Trwająca prawie do białego rana zabawa z zespołem „Andromex”.