Wydażenie

Uroczystość z okazji nadania sztandaru Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Żywocicach rozpoczęła się 17.10.2007r. w kościele parafialnym odprawieniem mszy św. podczas której sztandar został poświęcony. 

Msza kocelebrowana była przez dyrektora Wydziału Katechetycznego w Opolu ks. Dr Krzysztofa Matyska, ks. Dziekana Krzysztofa Korgla (inicjatora i pomysłodawcę nadania naszej szkole imienia Jana Pawła II), proboszcza naszej parafii Piotra Kamieniaka a także byłych absolwentów naszej szkoły ks. Leonarda Makiolę, ks. Andrzeja Niesporka, ks. Waldemara Musioła oraz ks. Adama Jankowskiego.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się tuż po mszy w naszej szkole podstawowej. Udział w nich wzięli m.in. Poseł na Sejm Henryk Kroll, dyrektor Wydziału Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych Aurelia Stępień, wizytator Kuratorium Oświaty w Opolu Dorota Kozioł, burmistrz Krapkowic Piotr Solloch, wiceprzewodnicząca Krapkowickiego Stowarzyszenia Oświatowego Gabriela Korzeniewska a także dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Miasta i Gminy Krapkowice, dyrektor Publicznego Przedszkola w Żywocicach, byli i obecni pracownicy szkoły.

Nie zabrakło rodziców – głównych fundatorów sztandaru  naszej szkoły. 

W powitalnym przemówieniu dyrektor szkoły Joanna Jeż nawiązała do postaci patrona szkoły, jako żywego wzoru do naśladowania:    

„Dzisiaj  17 października mija 5 lat od chwili, kiedy patronem naszej szkoły został największy z wielkich Polaków, wielki autorytet moralny Jan Paweł II.

Dodatkowym powodem do radości jest fakt, że dzisiaj obchodzimy uroczystość nadania sztandaru Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Żywocicach.

 4 października braliśmy udział w pielgrzymce Rodziny szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. Wzięliśmy w niej udział już szósty raz. Znaleźliśmy się tam w gronie około 830 szkół noszących imię wielkiego Polaka. Od dnia pielgrzymki sztandary mają wspólny element: gwóźdź w kształcie białej kokardki (symbol ufności, nadziei) z napisem ,,Szukałem was” i datą 2 kwietnia 2005 roku. Teraz te kokardki poświęcone przy grobie Jana Pawła II będą znakiem rozpoznawczym szkół noszących Jego imię. Otrzymaliśmy również obrazki – relikwie ze skrawkami sutanny papieża. To prezent od kardynała Stanisława Dziwisza. Jako szkoła nosząca imię tak wielkiego Polaka, przewodnika duchowego i opiekuna, pragniemy żyć w duchu miłości, szacunku i wzajemnego zrozumienia.

Dyrektor podziękowała rodzicom i sponsorom za ufundowanie sztandaru: „jesteście wielkimi sprzymierzeńcami naszej szkoły, którzy wspomagają  nas materialnie i duchowo. Dziękuję za to w imieniu całej społeczności szkoły”.

Parę chwil później przedstawiciele rodziców w uroczystym szyku przekazali Pani Dyrektor sztandar szkoły, a ta dalej pocztowi sztandarowemu – przedstawicielom młodzieży szkolnej.

Życzenia wyrażone w słowach Papieża Polaka niech będą mottem przewodnim w dalszym budowaniu i kształtowaniu świadomości życiowej pokoleń uczniów uczęszczających do żywocickiej szkoły: ,,W dużej mierze przyszłość świata, naszej Ojczyzny i Kościoła zależy od Was. Wy będziecie tę przyszłość kształtować, na was spoczywa wielkie zadanie budowy czasów, które nadchodzą. Nie lękajcie się wejść na drogę waszego powołania, nie lękajcie się szukać prawdy o sobie i otaczającym Was świecie”.