Galeria

Boże Ciało do kalendarza liturgicznego, obowiązującego w Kościele katolickim wprowadził w 1264 r. papież Urban IV specjalną bullą. Następcy Urbana IV wzbogacili obchody Bożego Ciała o oktawę i uroczyste błogosławieństwo.

Pierwsze procesje Bożego Ciała zaczynają się pojawiać od wieku XIV, spotykamy się z nimi w Niemczech, Anglii, Francji, Hiszpanii i w Mediolanie.

W Polsce obchody Bożego Ciała rozpoczęły się w 1320 r. w Krakowie i diecezji krakowskiej, później stopniowo wprowadzono je również w innych polskich diecezjach. Począwszy od XV w. w całej Polsce najważniejszym momentem obchodów Bożego Ciała są uroczyste procesje, które wychodzą z kościołów do czterech ołtarzy.

Od wieku XVI wprowadzono z Niemiec zwyczaj śpiewania czterech Ewangelii przy czterech ołtarzach. Istnieje on do dnia dzisiejszego.

Także w żywocickiej parafii uroczystości Bożego Ciała z procesją do czterech ołtarzy odbywają się co roku. Od 1985 roku tą sama trasą ulicami Krapkowicką, do pierwszego ołtarza na ulicy Zielonej.

Następnie dalej do drugiego ołtarza na ulicy Średniej, u zbiegu z ulicą Polną.

Później dalej ulicą Józefa, gdzie znajduje się trzeci ołtarz.

Na końcu powraca na plac kościelny do czwartego ołtarza umieszczonego tuż przy głównym wejściu do kościoła.

Pomimo trochę niepewnej pogody w tegorocznej procesji Bożego Ciała, która przeszła ulicami Żywocic wzięło udział bardzo dużo parafian.