Informacja

W niedzielę 27.01.2008 w hali sportowej w Krapkowicach odbył się kolejny, już XIII Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych „Wodzenie Niedźwiedzia”. Swoje reprezentacje wystawiły gminy Krapkowice, Gogolin i Zdzieszowice.

Gmina Krapkowice reprezentowana była przez grupę z Żywocic – zorganizowaną przez członków i sympatyków miejscowego Ludowego Zespołu Sportowego.

Żywocicka grupa „Wodzenia Niedźwiedzia” w ogólnej klasyfikacji zajęła ex aequo II miejsce z grupą z Gogolina.

Występ grupy obrzędowej „Wodzenie Niedźwiedzia” nagradzany był wielokrotnie gromkimi brawami i wydawać by się mogło, że I miejsce jest prawie pewne. Werdykt jury był jednak nieco inny. W prawie trzydziestoosobowym zespole występowali prawdziwi miłośnicy śląskiego folkloru, przebrani w role: księdza, szandary (policjanta), masarza, kominiarza, nowożeńców, diabła, znanych artystów polskiej estrady, pielęgniarek i wiele innych. Odgrywane scenki do złudzenia przypominały te, z życia społeczności wzięte…

Niedźwiedź prowadzony przez żywocickiego fesztra tradycyjnie był oskarżany o wszelkie nieszczęścia, jakie trapią miejscową społeczność. Nie mogło być inaczej – musiał ponieść surową karę i został zabity…

W tegorocznym przeglądzie trzy postacie z żywocickiej grupy nagrodzone zostały specjalnymi wyróżnieniami: szandara, feszter i bocian.