Galeria

Tegoroczne dożynki wiejskie w Żywocicach zorganizowane tradycyjnie przez Radę Sołecką w ostatni weekend sierpnia rozpoczęły się sobotnią zabawą taneczną pod namiotem. Do tańca przygrywał zespół „Aksamit”.

Niedzielne wiejskie, a zarazem parafialne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od procesji z koronami dożynkowymi, które wyruszyły spod kapliczki na ul. Kozielskiej i spod kapliczki w Pietni do kościoła parafialnego, gdzie o godz. 10.00 odprawiona została dziękczynna Msza Św. dożynkowa. Msza koncelebrowana był przez Proboszcza ks. Piotra Kamieniaka i wywodzącego się z Żywocic ks. Adama Jankowskiego.

O 13.30 spod kościoła wyruszył ulicami Żywocic barwny korowód na czele z Młodzieżową Orkiestrą Dętą i piękną koroną żniwną, przygotowaną przez nasze panie.

Po nich bryczki ze starostami dożynkowymi i zaproszonymi gośćmi, dzieci ze szkoły i przedszkola a także bogato przystrojone przyczepy. Na nich dorośli, dzieci i młodzież w różnego rodzaju scenkach przedstawiających aktualne wydarzenia z życia społeczno-politycznego kraju i sytuacji na wsi.

Prawdziwe świętowanie rozpoczęło się już na żywocickim boisku. Na ustawionej w namiocie estradzie uroczystego przekazania chleba burmistrzowi Krapkowic Piotrowi Sollochowi i Sołtysowi Żywocic Szczepanowi Brysiowi dokonali Starostowie Dożynkowi, którymi w tym roku byli Pani Krystyna Mazur i Pan Grzegorz Wojtala – jedni z najmłodszych żywocickich rolników.

W bogatym programie artystycznym na scenie pod namiotem przedstawiły: zespół „Do-Re-Mi” i „Hura Tan” – uczniowie z PSP w Żywocicach, kwartet organowy członków miejscowego koła DFK a także niesamowicie utalentowana grupa taneczna „Siera” z Krapkowic. Przysłowiowym gwoździem programu był z pewnością występ zespołu Echo „Krośnicy”. Przeplatany śpiewem, humorem i ciekawymi konkursami program zebrał sporo oklasków. Nie mniejszą dawkę oklasków zebrała grupa młodych monocyklistów z Żywocic, którzy z roku na rok przyjeżdżają na jednym kółku coraz większą grupą. Ich wręcz akrobatyczne popisy mogły wprawić w prawdziwy zachwyt.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się także loteria fantowa zorganizowana w tym roku przez Dyrekcję i Radę Rodziców miejscowej szkoły podstawowej.

Nie zabrakło wesołego miasteczka i dmuchanych zamków dla dzieci, śląskiego kołocza i dobrej kawy ze stoiska zorganizowanego w tym roku przez panie z żywocickiego przedszkola a także licznych stoisk gastronomicznych i handlowych. Prawie do białego rana trwała zabawa z zespołem „Andromex”. I jak to bywa od wielu lat, tak i w tym roku dożynki w Żywocicach odwiedziły tłumu mieszkańców z najdalszych okolic. Bo w Żywocicach dożynki się zawsze udają…