Wydażenie

Majową Biesiadę w Żywocicach zorganizowaną w ostatni weekend maja można z pewnością uznać za udaną. Mimo, że pogoda w tych dniach zmieniała się jak w przysłowiowym kalejdoskopie, to wspaniała rodzinna atmosfera i niezła frekwencja sprawiły, że na dwudniowym festynie można się było dobrze pobawić.

W pierwszym dniu bardzo uroczyście świętowano Jubileusz 120 – lecia naszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Nie zabrakło delegacji poszczególnych straży pożarnych z terenu całej gminy, jak też zaproszonych gości.

W drugi dzień festyn przerodził się w prawdziwy piknik rodzinny. Organizatorzy przygotowali bowiem specjalny program dla wszystkich dzieci, z okazji przypadającego nazajutrz Dnia Dziecka.

Licznie przybyli mieszkańcy Żywocic a także z okolicznych miejscowości mogli obejrzeć ciekawe przedstawienie przygotowane przez dzieci z żywocickiego przedszkola dla swoich mam i tatusiów z okazji niedawno obchodzonego święta. Były gry i zabawy dla dzieci, w których wszystkie dzieci obowiązkowo nagradzane były słodyczami.

Największym zainteresowaniem cieszył się chyba koncert najlepszych śląskich szlagrów w wykonaniu duetu Dominiki i Janusza Żyłka. Ta znana z radiowego koncertu życzeń oraz telewizyjnej listy przebojów para artystów (ojciec i córka) doskonale wiedziała jak rozbawić wypełniony po brzegi namiot widzów.

Były gorące brawa i bisy. Nie mniej braw uzyskali występujący na scenie młodzieżowy zespół Szafir i trio organkowe seniorów z DFK. Nie lada umiejętnościami popisywali się także żywociccy monocykliści w dwóch grupach wiekowych. Ich umiejętności wzbudzały zachwyt w publiczności.

Organizatorzy przygotowali kilkugodzinny program artystyczny, w którym każdy znalazł coś dla siebie. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się stoisko z kawą i domowym ciastem przygotowanym przez nasze panie a także stoiska gastronomiczne.

Na dzieci wiele atrakcji czekało też przy namiocie: były zamki dmuchane, trampolina, była możliwość pokierowania największym w Żywocicach ciągnikiem rolniczym.

Bardzo duża liczba widzów zainteresowała się pokazami ratownictwa drogowego przygotowanymi przez strażaków Komendy Powiatowej PSP w Krapkowicach. Rozcinanie wraku samochodu z zakleszczonym w środku kierowcą, możliwość obejrzenia od środka wyposażenia samochodów ratownictwa drogowego było nie lada lekcją pokazową dla wszystkich zainteresowanych.

W czasie niedzielnego festynu ogłoszone zostały także wyniki konkursu plastycznego „Żywocice – moja mała ojczyzna” organizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju i Odnowy Wsi Żywocice.

 Komisja w składzie: Paweł Wiencek (przewodniczący), Szczepan Bryś (zastępca przewodniczącego), Arnold Joszko (członek), Joanna Jeż (członek), Izabela Szywalska (członek), Anna Wojtala (członek) oceniając praca brała pod uwagę w szczególności oryginalność, kolorystykę, przedział wiekowy, staranność i tematykę. 

W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli:

Przedszkole

1.      Patryk Wicher lat 6

2.      Magdalena Olbrich lat 7

3.      Krzysztof Joszko lat 6 i Dawid Buzała lat 5

Wyróżnienie: Mateusz Lisowski lat 7

Szkoła podstawowa:

1.      Laura Namysło klasa 2

2.      Patrycja Porada klasa Va

3.      Patrycja Jędrusz klasa VI

Wyróżnienie Stanisław Grabowski i Julia Schendzielorz

Szkoła ponadgimnazjalna:

1.      Magdalena Bryś i Adriana Stokłosa (maturzystki)

Wyróżnienie Aleksandra Rusz

Dorośli:

1.      Masur Krystyna i Krzysztof Jeż

Majowa Biesiada w Żywocicach została zorganizowana przez Ochotniczą Straż Pożarną, przy udziale Stowarzyszenia Rozwoju i Odnowy Wsi.