Galeria

Wypełniony po brzegi kościół, atmosfera skupienia i dającego się wyczuć wyczekiwania.  A wszystko za przyczyną niecodziennego koncertu jaki został zaplanowany w niedzielne popołudnie 3 stycznia. Na zaproszenie proboszcza ks. Piotra Kamieniaka do żywocickiego kościoła zawitała orkiestra symfoniczna „Symphonia Rusticana” z Naczęsławic pod dyrekcją księdza Jerzego Kowolika.

Koncertowi najpiękniejszych kolęd, zatytułowanemu „Przyszedł, by zbawić grzeszników” dodatkowego prestiżu dodał z pewnością udział solistów Opery Śląskiej: Joanny Wojnowskiej – sopran, Magdaleny Spytek-Stankiewicz – alt oraz profesora i wieloletniego dziekana Akademii Muzycznej z Katowic Jana Ballarina – tenor.

Występy orkiestry „Symphonia Rusticana” cieszą się ogromną popularnością i uznaniem słuchaczy, są zawsze wyczekiwanym wydarzeniem, o czym świadczą tłumy zgromadzonych na koncertach oraz gromkie brawa, jakimi publiczność nagradza wykonawców. Bardzo podobnie było i w czasie koncertu w Żywocicach.

Kilkanaście kolęd w aranżacjach przygotowanych na instrumenty smyczkowe i barwne głosy znakomitych solistów. Takiego muzycznego wydarzenia na najwyższym poziomie nie sposób będzie długo jeszcze zapomnieć.

Symfonia RUSTICANA składająca się z chóru i orkiestry symfonicznej powstała blisko 40 lat temu. Założył ją, prowadzi i komponuje utwory ks. Jerzy Kowolik. To pierwsza i pewnie jedyna w Polsce a nie wiadomo czy i nie w Europie wiejska orkiestra symfoniczna. Ma w swoim dorobku szereg koncertów w kościołach na Śląsku, w kraju i za granicą. W repertuarze znajdują się głównie utwory rodzimej muzyki śląskiej, religijnej i kościelnej. Bardzo często także utwory nigdzie nie publikowane, odkrywane przez ks. Jerzego w archiwach uczelnianych, kościelnych i świeckich.