Informacja

EKOLUDEK I DZIECI DOKARMIAJĄ ZWIERZĘTA

W dniu 27 stycznia z kolejną wizytą przybył do Publicznego Przedszkola w Żywocicach dobry znajomy dzieci – Ekoludek z Opolskiego Stowarzyszenia Ekologiczno – Kulturowego “Cis”. Tym razem zaprosił dzieci do wędrówki po lesie zimową porą. Przypomniał dzieciom, że zima to trudny okres dla dziko żyjących zwierząt. Marzną nie tylko dziecięce nosy i paluszki w ciepłych butach. Marzną dzioby i gołe ptasie nóżki, marzną zwierzęta w lesie. Ekoludek apelował do dzieci, aby dokarmiały ptaki i zawieszały karmniki, gdyż nasza pomoc zimą jest im bardzo potrzebna. Decyzja o podjęciu zimowego dokarmiania ptaków musi być przemyślana, musi skutkować konsekwentnym utrzymaniem tego stanu przez całą zimę, gdyż szybko przyzwyczajają się do podawania pożywienia w jednym miejscu i przestają go szukać gdzie indziej.

Dzieci wraz z gościem ustroiły zielone drzewko w donicy różnymi przysmakami dla ptaków, aby uzyskać odmienny od dotychczasowych, ale równie ciekawy sposób dokarmiania ptaków. Choinka została wystawiona na placu przedszkolnym.

Na spotkaniu dzieci dowiedziały się, że zwierząt dziko żyjących w lasach nie należy dokarmiać samodzielnie bez porozumienia się z leśnikiem, w przypadku tych ssaków i ptaków podawanie pożywienia musi być dokładnie zaplanowane, gdyż można zaszkodzić całemu ekosystemowi.

Ekoludek czytał wierszyki, zagadki i przeprowadził szereg zabaw dydaktycznych, dzieci uzyskały wiele ciekawych informacji dotyczących zwierząt i ich zwyczajów oraz ich trudnego bytowania w okresie zimy. Opieka nad ptakami będzie kształtować u dzieci gotowość działania na rzecz ochrony przyrody, rozbudzać potrzebę kontaktu z nią i kształtować właściwy stosunek do przyrody.

Dokarmianie zwierząt, zwłaszcza ptaków, jest także doskonałym sposobem na uzyskanie wiedzy o gatunkach obecnych w naszym otoczeniu. Karmnik za oknem, stanowi świetny materiał pierwszych lekcji na temat obserwacji przyrody, szacunku do niej i odpowiedzialnych zachowań proekologicznych.

Ekoludek przedstawił również Strażnika Lasu – drzewnego rycerza, który chroni drzewa, rośliny i zwierzęta. Zachęcał do spacerów w lesie zimą, a równocześnie przypominał, że las jest domem wielu gatunków roślin i zwierząt, a przy tym wielka fabryką tlenu. Las należy chronić i zostawić takim, jakim go zastaliśmy. Przedszkolaki obiecały o tym pamiętać. Otaczająca nas przyroda jest bezcennym skarbem. Szacunku do niej Ekoludek uczy już przedszkolaków. Kształtując wrażliwość dziecka na piękno natury, chroniąc przy tym środowisko i przyszłość kolejnych pokoleń.

Dzieci z przedszkola w Żywocicach bardzo dziękują Ekoludkowi i przedstawicielom Opolskiego Stowarzyszenia Ekologiczno – Kulturowego „Cis” z Krapkowic za miłe spotkanie.


Podobne wizyty Ekoludka u przedszkolaków miałe miejsce jeszcze w ubiegłym roku.  5 listopada przedstawiciele Opolskiego Stowarzyszenia Ekologiczno- Kulturowego „Cis”  zawitali do przedszkola w przebraniach Eko-ludka, Pana Butelki oraz Pana Pralki.  Przeprowadzono szereg zajęć dydaktycznych z dziećmi przedszkola, tematami wiodącymi było uświadomienie i uwrażliwienie młodego pokolenia w kwestii dbania o otaczający nas świat jako przyszłych użytkowników Naszej Planety. Eko-ludek na samym początku spotkania przedstawił się dzieciom w formie wierszyka, w kolejnych etapach przedstawił obrazki środowiska czystego i zanieczyszczonego, do których zostały przygotowane pytania dla dzieci. W kolejnym etapie spotkania zostali zapoznani z kolorami oznaczającymi dane pojemniki do segregacji odpadów oraz złożyli przysięgę, iż będą dbać o otaczające ich środowisko. 

Dzieci same dzieliły się swymi pomysłami ochrony przyrody, obiecały segregować i wyrzucać śmieci w miejscach tylko do tego przeznaczonych. Eko-ludek uczył dzieci jak dbać o Ziemię by służyła nam jak najdłużej. Spotkanie trwało ponad godzinę i  na nim nie poprzestaniemy, będziemy systematycznie przeprowadzać wyżej opisane zajęcia w innych placówkach oświatowych na terenie powiatu krapkowickiego. Przedszkole realizuje program edukacyjny z zakresu poznawania przyrody i wychowania proekologicznego „Mały ekolog”. Z tego powodu mamy nadzieję, że współpraca pomiędzy OSEK- „Cis” a Publicznym Przedszkolem w Żywocicach będzie rozwijała się w tym zakresie.  Wszystkie dzieci uczestniczące w zajęciach otrzymały pamiątkowe butony  związane z minioną „Akcją segregacją” a przedszkole pamiątkowe plansze „Ekologiczne przedszkole” oraz „Mój ekologiczny dom”,  aby dzieci mogły w każdej chwili w domu czy w przedszkolu naśladować proekologiczne zachowania i być Małym Ekologiem.