Galeria

W środę 16 czerwca w kościele parafialnym w Żywocicach odprawiona została uroczysta Msza Św. z okazji Srebrnego Jubileuszu kapłaństwa ks. Norberta Joschko, który jest pierwszym księdzem wyświęconym już w parafii św. Floriana w Żywocicach.

Mszy przewodniczył ksiądz Jubilat a koncelebrowali obecny proboszcz ks. Piotr Kamieniak, poprzedni proboszcz naszej parafii ks. Krzysztof Korgel, związani z nasza parafią ks. Leonard Makiola, ks. Waldemar Musioł, ks. Adam Jankowski oraz przyjaciele ks. Norberta – ks. Rudolf Pierskała i ks. Henryk Pasieka.

Podczas mszy homilię wygłosił ks. K. Korgel, który nawiązał do początków parafii, życiorysu i kapłańskiej drogi Jubilata a także do znaczenia kapłaństwa w życiu każdej parafii.

Po mszy z życzeniami wystąpili przedstawiciele ministrantów i Dzieci Maryi a także Sołtys Żywocic i przedstawiciele Komitetu budowy kościoła parafialnego, którzy przewodniczyli pracom na budowie przed 25 –ciu laty.

*****

Ks. Norbert Joschko urodził się w 1960 roku w Żywocicach. Po ukończeniu szkoły średniej (Liceum Ogólnokształcącego w Głogówku) rozpoczął w 1979 r. studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. 22 czerwca 1985 r. przyjął w Katedrze Świętego Krzyża w Opolu święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego biskupa pomocniczego Jana Wieczorka (późniejszego ordynariusza diecezji gliwickiej). W sierpniu 1985r. rozpoczął pracę jako wikariusz w parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu (kościół na „górce”).

Od 1989 roku pracuje w Niemczech w diecezji monachijskiej (Diözese München – Freising). Na poczatku jako Kapelan w „Haus Maria Linden” Vaterstetten oraz jako duszpasterz w Parafiach Vaterstetten i Baldham. Od 1992 do 1993 dodatkowo jako wikariusz w Parafii pw. Jana Chrzciciela w Ismaning. Od 1993 do 1995 jako wikariusz w Pfarrverband Erdweg (związek 7 parafii z centrum w Erdweg) Landkreis Dachau.

Od 1995 jest proboszczem w Pfarrverband Gelting-Finsing (związek parafii), w skład którego wchodzą: Parafia Wniebowzięcia NMP (Pfarrei Mariä Himmelfahrt) w Gelting oraz Parafia św. Jerzego (Pfarrei St. Georg) w Finsing (dekanat Ebersberg w Erzdiecezji Munchen – Freising). Pod opieką duszpasterską ma 4100 katolików i 3 kościoły. Do Parafii należą również 2 przedszkola parafialne, do których uczęszcza 100 dzieci.

W latach 1997 – 2000 z powodu śmierci proboszcza obejmuje dodatkowo sąsiednie Parafie: Oberneuching i Niederneuching z liczbą 3000 katolików. 01.02.1998 inkardynowany do Erzdiecezji Monachijskiej.