Galeria

Wieloletnia tradycja organizowanych w Żywocicach uroczystości dożynkowych nakazuje, aby rozpocząć je od procesji z koronami dożynkowymi do kościoła parafialnego. Tak też było i w tym roku.

Dziękczynną Mszę Św. Dożynkową, w trakcie której tegoroczne korony zostały poświęcone odprawił proboszcz ks. Piotr Kamieniak, w koncelebrze ks. Piusa Koniecznego i ks. Piotra Furmana – Oblata Maryi Niepokalanej z Kędzierzyna – Koźla.

Po przerwie na dożynkowy obiad, o 13.30 z placu sprzed kościoła ulicami Żywocic wyruszył barwny korowód. Na czele Młodzieżowa Orkiestra Dęta i dzieci przedszkolne, po nich bryczki z zaproszonymi gośćmi i kawalkada bogato przystrojonych przyczep z pomysłowymi scenkami rodzajowymi. Na początku oczywiście piękna korona żniwna, misternie wykonywana przez długie popołudnia przez żywocickie panie.

Na estradzie pod namiotem uroczystego przekazania chleba burmistrzowi Krapkowic Andrzejowi Kasiurze i Sołtysowi Żywocic Szczepanowi Brysiowi dokonali starostowie dożynkowi. W tym roku zaszczytu tego dostąpili Pani Teresa Tomanek i Pan Krzysztof Lazar.

W bloku artystycznym wystąpiły dzieci ze szkoły podstawowej z Żywocic, Zespół Szafir, kabaret Hanysy, grupa myśliwych trębaczy a także pokaz dała grupa monocyklistów, która mogła zaprezentować się dzięki uzyskanej dotacji z Gminy Krapkowice na zakup i renowację sprzętu.

Podobnie, jak co roku dożynkową imprezę zakończyła zabawa taneczna.