Galeria

W ostatni weekend sierpnia (30-31.08) zostały zorganizowane w Żywocicach parafialno-wiejskie dożynki. Sobota upłynęła pod znakiem sportu i zabawy. O 18 rozegrano mecz piłki nożnej klasy A (Derby powiatu) LZS Kornica-Nowy Dwór i LZS Żywocice, który zakończył się remisem 2:2. Tuż po meczu pod namiotem rozpoczęła się zabawa taneczna z Zespołem Flirt. Liczni uczestnicy bawili się do białego rana.

Galeria zdjęć z meczu – tutaj

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się dożynkową Mszą św. odprawioną o godz. 10.00 w kościele parafialnym, na którą tradycyjnie przybyły procesje z koronami z Żywocic i Pietni. Po południu miejsce miała część artystyczno-rozrywkowa. Barwny korowód dożynkowy, ze względu na prowadzone prace przy budowie kanalizacji, w tym roku wyruszył z ul. Kozielskiej. Na czele tradycyjnie podążały kolorowo ubrane dzieci z naszego przedszkola. Tuż za nimi bryczki ze starostami dożynkowymi i zaproszonymi gośćmi. W dalszej kolejności tegoroczna korona żniwna w asyście pań w strojach ludowych a za nimi fantazyjnie przystrojone traktory z przyczepami. Ciekawe scenki rodzajowe oraz śmieszne napisy z komentarzami ozdabiały przyczepy.

Festyn dożynkowy, na który przybyli licznie zgromadzeni mieszkańcy oraz goście rozpoczęła ceremonia przekazania bochna chleba przez starostów dożynkowych. W tym roku zaszczytu tego dostąpili Pani Krystyna Masur oraz Roman Olbrich. Starostowie wręczyli bochny chleba upieczone z mąki z tegorocznych zbiorów burmistrzowi Andrzejowi Kasiurze, Staroście Krapkowickiemu Maciejowi Sonikowi i Sołtysowi Żywocic Szczepanowi Brysiowi. W podziękowaniu za zrealizowane inwestycje komunalne i drogowe oraz okazywaną życzliwość społeczności naszej wsi, sołtys Bryś przekazał burmistrzowi, staroście oraz prezesowi Banku Spółdzielczego w Krapkowicach miniaturowe korony żniwne.

W części artystycznej festynu wystąpiły dzieci z publicznego przedszkola ze scenką „Rzepka”, zespół taneczny „Przecinek” z Brożca, rodzinny zespół grający na bębnach afrykańskich oraz hit popołudnia – koncert „Drei Tenoren aus Bayern”. Ostatnim akcentem popołudniowego programu był do łez rozśmieszający występ kabaretu Grzegorza Stasiaka, znanego m.in. z „Maratonu Uśmiechu” czy też „Nauki Jazdy”. W trakcie programu artystycznego przeprowadzono w dwóch odsłonach turniej wiedzy o historii Żywocic, o rolnictwie i sporcie w miejscowości na przełomie wieku oraz tematyczny konkurs znajomości śląskich słówek. Głównymi nagrodami w konkursach były: rower, warchlak, baran oraz bony do wykorzystania na płody rolne lub nawozy. Sponsorami nagród w konkursach byli: Sołtys Szczepan Bryś, Dyrektor BS w Krapkowicach Teodor Pandel oraz Sklep Rowerowy „Rowex” Państwa Buzałów. W role prowadzących cały niedzielny festyn wcielili się Werner Wiencek i Arnold Joszko.

Jak to na dożynkach w Żywocicach bywa, nie zabrakło pysznego śląskiego kołocza i kawy, były liczne stoiska z gastronomią i zabawkami a także wesołe miasteczko. Niedzielny festyn zakończyła zabawa taneczna z zespołem Makres.