Galeria

W ostatni weekend sierpnia (26-27.08) zostały zorganizowane w Żywocicach dożynki wiejskie. Już w sobotę wieczorem pod namiotem rozpoczęła się zabawa taneczna z Zespołem Mikron. Liczni uczestnicy bawili się do białego rana.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się dożynkową Mszą św. odprawioną w kościele parafialnym przez proboszcza ks. Piotra Kamieniaka, któremu koncelebrowali ks. emeryt Pius oraz ojciec Robert, Oblat z zakonu z Kędzierzyna-Koźla. Na mszę tradycyjnie przybyły procesje z koronami z Żywocic i Pietni.

Po południu przyszedł czas na część artystyczno-rozrywkową. Barwny korowód dożynkowy wyruszył z placu kościelnego punktualnie o 14, a prowadziły go dwie orkiestry – Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Krapkowickim Domu Kultury oraz gościnnie „The Modern Symphonic Percussion Ensemble” z Niemiec. Po muzykach tradycyjnie dzieci z przedszkola oraz bryczki ze starostami dożynkowymi i zaproszonymi gośćmi. Po nich piękna korona żniwna w asyście pań w strojach ludowych a za nimi fantazyjnie przystrojone traktory z przyczepami. Ciekawe scenki rodzajowe oraz śmieszne napisy z komentarzami ozdabiały przyczepy.

Festyn dożynkowy, na który przybyli licznie zgromadzeni mieszkańcy oraz goście rozpoczęła ceremonia przekazania bochna chleba przez starostów dożynkowych. W tym roku zaszczytu tego dostąpili Państwo Klaudia i Jan Wieszołek. Starostowie wręczyli bochny chleba upieczone z mąki z tegorocznych zbiorów wiceburmistrzowi Andrzejowi Brzezina i Sołtysowi Żywocic Szczepanowi Brysiowi.

Część artystyczną festynu rozpoczęła sekcja Żywocickich Monocyklistów obchodząca w tym roku jubileusz 10-lecia swej działalności. Z tej to okazji naszą sekcje gościnnie odwiedziła zaprzyjaźniona grupa monocyklistów z Chrzelic. W dalszej części programu wystąpiły orkiestry „Oder Blass Band” z Żywocic oraz wspomniana już „The Modern Symphonic Percussion Ensemble” z Niemiec. Żywiołowy koncert młodych muzyków został nagrodzony przez publiczność gromkimi brawami na stojąco. Bardzo efektowna okazała się także Familiada – popularny teleturniej z mniej lub bardziej trudnymi pytaniami. Z krótkim repertuarem wystąpiła także wokalistka Laura Namysło. Ostatnim akcentem popołudniowego programu występ gwiazdy popołudnia – Kabaretowej Grupy Biesiadnej KGB.

W role prowadzących cały niedzielny festyn wcielili się Werner Wiencek i Arnold Joszko. Jak to na dożynkach w Żywocicach bywa, nie zabrakło pysznego śląskiego kołocza i kawy, były liczne stoiska z gastronomią i zabawkami a także wesołe miasteczko. Dożynkowe świętowanie zakończyła tradycyjnie zabawa taneczna, tym razem przygrywał DJ Romus.

Same zdjęcia nie oddają prawdziwego uroku żywocickiego korowodu dożynkowego. A więc proszę bardzo – mamy film z przemarszu. Dziękujemy Krystianowi za udostępnienie materiału.