Ważna informacja

Nie żyje Józef Wodniak, zasłużony nauczyciel i pedagog oraz wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Żywocicach.

Ś.p. Józef Wodniak urodził się w gminie Wadowice. Po ukończeniu liceum pedagogicznego w Bielsku-Białej, swoje życie zawodowe związał z Gminą Krapkowice. Po odbyciu służby wojskowej rozpoczął pracę w Żywocicach. Dyrektorem szkoły podstawowej, która mieściła się jeszcze w starym budynku przy ul. Kozielskiej został w 1956 roku. Wtedy też rozpoczął studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu.

Jego staraniem w 1965 roku rozpoczęto budowę nowej ośmioklasowej szkoły podstawowej. Po zakończeniu budowy nowej szkoły w 1969 roku przy ul. Średniej, zajęcia przeniesiono do nowego obiektu. Odtąd do Szkoły Podstawowej w Żywocicach uczęszczały dzieci z Żywocic, Pietnej i Ligoty Krapkowickiej.

Oprócz kierowania szkołą dyr. Wodniak uczył matematyki i zajęć wychowania fizycznego. I z tych zajęć chyba najbardziej zapamiętali go uczniowie. Z pasją przygotowywał uczniów do wszelkiego typu zawodów gminnych i powiatowych. Zachętą często były wspólne wyjazdy na zawody rowerami czy też pieszo, wyróżnienia na apelach. Ale był w osobie dyrektora jeszcze jeden ważny ideał – był matematykiem z zamiłowania. Po dzień dzisiejszy jego byli uczniowie wspominają lekcje z matematyki, z których nie dało się zapomnieć wielu trudnych zadań i zagadnień. Był nauczycielem doświadczonym i wymagającym, jednocześnie niezwykle sprawiedliwym i obiektywnym, przez to był osobą powszechnie szanowaną i poważaną.

Józef Wodniak dyrektorem szkoły był prawie 30 lat. Przez wiele lat pełnił także funkcję radnego rady miejsko-gminnej w Krapkowicach. Po przejściu na emeryturę zaczął zmierzać się z chorobą. Ta pozbawiła go m.in. wzroku. Zmarł 4 lutego 2017 przeżywszy prawie 84 lata.

Jego pogrzeb odbędzie się w środę 8 lutego o 10.30 w kościele parafialnym w Żywocicach.