Galeria

Zawsze są dostojne i uroczyste. Ale także radosne i z dawką humoru. I tak od 1991 roku, zawsze w ostatni weekend sierpnia. W tym roku świętowaliśmy razem 25 jubileuszowe dożynki w Żywocicach.

Były tylko dwa lata przerwy – przez wzgląd na powódź 1997 roku oraz organizację miejsko-gminnych uroczystości w sąsiedniej Pietni.

W tym roku rolnicy, samorządowcy i mieszkańcy gminy dziękowali za plony 26 sierpnia w Żywocicach, tu odbyły się Dożynki Miejsko-Gminne. Zakończenie żniw rozpoczęła uroczysta, dziękczynna msza święta w kościele parafialnym pw. św. Floriana. O 14:00 ulicami miejscowości przeszedł barwny korowód. Sołectwa prezentowały misternie wykonane korony żniwne oraz  tegoroczne plony. Były także pełne humoru i przystrojone z fantazją platformy. „W Żywocicach co roku bocian ląduje, przez to dzieci nam nie brakuje”, „My po żniwach balujymy, na weselu się bawiymy (plisowania oryginalna)”, „Ogródki my podlewali to my z nich jakieś plony zebrali”, „Eco żywienie bez wzmacniaczy i dopalaczy. Samo zdrowie” – to tylko niektóre z haseł, jakie można było przeczytać.

Po korowodzie, przy ulicy Średniej rozpoczęła się oficjalna część dożynek. Podczas święta rolników, nie mogło zabraknąć symbolicznego przekazania chleba. Na ręce burmistrza Andrzeja Kasiury przekazali je starostowie dożynek, Bernadeta i Szczepan Brysiowie.

„Dziękuję za ten chleb z tegorocznych zbiorów. Przyjmuję go z wielką czcią i pokorą, obiecuję dzielić go tak, aby nikomu i w Żywocicach i w gminie Krapkowice go nie zabrakło. ” mówił burmistrz. „Dziękuję wszystkim za zaangażowanie. Sołectwom za wykonanie przepięknych koron dożynkowych za udział w korowodzie” dodał włodarz. Podczas krótkiego i bardzo rzeczowego przemówienia burmistrz Andrzej Kasiura mówił także o współpracy z gminą Gogolin. „Cieszy mnie, że jest z nami burmistrz Gogolina Joachim Wojtala. Nasza współpraca z Gogolinem może zaowocować w najbliższych latach dużym przedsięwzięciem drogowo-komunikacyjnym dla Żywocic. Razem z burmistrzem chcemy pokazać, że można współpracować, można osiągnąć wspólnie dobre cele”.  

Burmistrz przedstawicielom wszystkich sołectw biorących udział w święcie plonów przekazał także nagrody pieniężne za misternie wykonane korony dożynkowe i udział w pięknym korowodzie.Podczas dożynek zorganizowano także zawody koszenia metodą tradycyjną. Skoszone zboże niemal od razu trafiało do młocarni.

Podczas święta plonów na scenie zaprezentowali się: Krapkowicka Orkiestra Dęta, mażoretki z Krapkowickiego Domu Kultury, dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żywocicach i monocykliści z Żywocic. Zgromadzonych do łez rozbawił Robert Korólczyk. Po kabarecie odbył się koncert Szlagier Maszyny, a dożynki zakończyła zabawa taneczna, której rytmu nadawał Zespół PAGO.