Galeria

To była prawdziwa uczta muzyczna. Najpiękniejsze kolędy i najpiękniejsze głosy, jakimi dysponuje Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”. A do tego niesamowita oprawa świetlna. To było niezwykłe zakończenie okresu kolędowego w Żywocicach.

„Choć w liturgii Kościoła zakończył się już okres Bożego Narodzenia, to nie oznacza to jednak, że nie możemy śpiewać kolęd i wciąż radować się z Narodzenia Chrystusa. Co roku, w Święta Bożego Narodzenia, w chrześcijańskim sercu i w wyobraźni człowieka rodzi się Boska Dziecina. A wtedy każda, zarówno zabytkowa, jak i nowa świątynia, staje się na kilka tygodni prawdziwą Szopką Betlejemską. I wszyscy razem śpiewamy kolędy. A to właśnie śpiewanie kolęd należy do najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych. Dzisiaj, na zakończenie okresu kolędowania w naszym kościele parafialnym gościmy bardzo zacnych gości” – mówił prowadzący koncert i jeden z głównych organizatorów koncertu Arnold Joszko.

Na specjalne zaproszenie Burmistrza Krapkowic Andrzeja Kasiury w żywocickim kościele z kolędowym programem wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”, działający przy Centrum Kultury „Karolinka” w Radzionkowie. Organizacyjnego wsparcia niedzielnego koncertu udzielili również Aleksander Bernat, Dyrektor Krapkowickiego Domu Kultury oraz pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Krapkowicach, lokalnymi sponsorami koncertu były także: Gospodarstwo Rolne Bernadeta i Szczepan Bryś oraz Anna i Grzegorz Wojtala a także Firma Transportowa Marecki Tour Magdalena i Marek Boronowscy.

*******

Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” założony został w 1973 roku. Początkowo działał przy Domu Kultury w Radzionkowie jako Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego „Radzionkowianie”, po pięciu latach w 1978 roku przekształcono go w „Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bytomskiej” a patronem zostało Towarzystwo Miłośników Bytomia.

Istotnym wydarzeniem było objęcie w 1991 roku Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bytomskiej patronatem przez znany zapewne wszystkim Państwu Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. profesora Stanisława Hadyny.

W ciągu ostatnich` lat Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” często koncertował dając liczne koncerty w kraju i poza jego granicami. Członkowie odbyli tourne między innymi we po wielu krajach Europy m.in. we Włoszech, Francji, na Ukrainie, Litwie, Węgrzech, a także w Finlandii i Portugalii. „Mały Śląsk” odwiedził także m.in. Krym, Serbię, Turcję oraz Bułgarię, koncertował także w USA.

W bieżącym roku Zespól obchodzi jubileusz 45-lecia swojej dzielności artystycznej. W różne grupach wiekowych działa obecnie 200 członków.