Ważna informacja

W środę 4 lipca o godz. 12 w kościele pw. św. Mikołaja w Krapkowicach rozpocznie się ceremonia pogrzebowa zmarłego w ubiegły czwartek Piotra Sollocha, wieloletniego Burmistrza Krapkowic i znanego działacza samorządowego.

Ś.p. Piotr Solloch był osobą powszechnie zananą i szanowaną. Cieszył się autorytetem i poważaniem wśród mieszkańców. Przez lata działalności samorządowej, najpierw jako pracownik Urzędu Miastai Gminy, później jako radny, a dalej jako prezes Banku Spółdzielczego a następnie już jako burmistrz Krapkowic (1995-2010) przyczynił się do realizacji wielu zadań społeczno–gospodarczych a także wielu inwestycji na terenie miasta, jak i poszczególnych sołectw. Pozwolimy odnieść się tylko do zadań realizowanych na terenie Żywocic.

Burmistrz Solloch przyczynił się do wyremontowania niemal wszystkich gminnych ulic w miejscowości, wiele z nich otrzymało nowiuteńką nawierzchnię. Wzdłuż ulicy Krapkowickiej wykonany został nowy chodnik, na wiejskim cmentarzu wykonana została nowa aleja z kostki betonowej. Ku uciesze społeczności wiejskiej przy budynku szkoły podstawowej została zaprojektowanahala sportowa, na skrzyżowaniu ulicy Kozielskiej i ul. Łąkowej zmieniono aranżację skweru, przez co powstało tam ciekawe miejsce spotkań mieszkańców. Nowego oblicza przybrało też miejsce dawnego zbiornika przeciwpożarowego przy ul. Kozielskiej, gdzie wykonany został nowy plac zabaw. Staraniem burmistrza Sollochawydzielona została i zakupiona dodatkowa działka na potrzeby rozbudowy żywocickiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Wykonana została także kompletna dokumentacja projektowa nowej remizy ze świetlicą i  częścią ogólnodostępną.

Obecność i aktywny udział burmistrza Sollocha w Żywocicach na wielu imprezach kulturalnych, zabawach czy też wiejskich dożynkach postrzegana zawsze była jako dowód szacunku i poczucia wspólnoty z mieszkańcami. Stąd bardzo często był do miejscowości zapraszany, często z tego zaproszenia wraz z małżonką korzystał. Lubił przebywać z ludźmi, a z Jego otaczali zarówno dorośli, jak i dzieci.

Burmistrz Solloch angażował się także w życie duchowe żywocickiej parafii.Nieżyjący już dzisiaj dziekan ks. proboszcz Krzysztof Korgel nazywał Go „Przyjacielem Parafii” i miał rację. Prywatnie Piotr Solloch był obecny zawsze w najważniejszych wydarzeniach parafialnych. Wspierał ją duchowo i finansowo. Wraz ze Szczepanem Brysiem – głównym inicjatorem budowy przykościelnej kaplicy przedpogrzebowej, byli sponsorami więźby dachowej na tym budynku. Był też fundatorem jednego z witraży w parafialnym kościele.