Galeria

Historia Straży Pożarnej w Żywocicach sięga roku 1889, kiedy to ówczesna Gmina Żywocice utworzyła swój własny związek strażacki. Wyciąg z dokumentu Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Opolu, przetłumaczony z języka niemieckiego stał się głównym dowodem wydania przez Komisję Historyczną przy Zarządzie Wojewódzkim Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Opolu opinii potwierdzającej datę założenia straży w Żywocicach w dniu 9 listopada 1889 roku.

Data więc 9 listopada w kartach historii Żywocic zapisała się w sposób szczególny. Dokładnie tego dnia, ale roku 2019 w Żywocicach rozpoczęło się świętowanie Jubileuszu 130-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej. Najpierw uroczysta msza św. odprawioną przez Wojewódzkiego Kapelana Strażaków ks. prof. Józefa Urbana, przy asyście pochodzącego z naszej parafii ks. dyrektora Waldemara Musioła oraz proboszcza Parafii Św. Floriana w Żywocicach ks. Piotra Kamieniaka.

Po jej zakończeniu pododdziały strażaków prowadzone przez dowódcę uroczystości – komendanta gminnego dh Damiana Króla, na czele z orkiestrą dętą Oder Blass Band i  pocztami sztandarowymi, w paradnym szyku przemaszerowały do hali sportowej im. Norberta Mnicha, gdzie odbyły się rozpoczęło się świętowanie w gronie licznie przybyłych mieszkańców i gości zaproszonych.

W pierwszej części przewidziano oficjalne uroczystości jubileuszu, połączone w tym roku z gminnym spotkaniem strażaków z wszystkich jednostek Gminy Krapkowice. W uroczystościach udział wzięli m.in. Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Opolu dh Andrzej Borowski, Radna Województwa Opolskiego Pani Zuzanna Donat-Kasiura, Komendant Powiatowy PSP w Krapkowicach brygadier Krzysztof Kuniec, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego dh Andrzej Kasiura, Starosta Krapkowicki Maciej Sonik, Wiceprezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego w Krapkowicach Romuald Haraf.

Witając zaproszonych gości i licznie przybyłych mieszkańców, Prezes OSP w Żywocicach druh Arnold Joszko wspomniał, iż każda społeczność przywiązuje wielkie znaczenie do tego, co działo się w swojej historii, w historii regionu, gminy, swojej wsi jak i każdej organizacji z osobna. Podziękował przy tym wszystkim współorganizatorom i zaangażowanym w przygotowanie tego jubileuszu. 

Ważnym punktem uroczystości było przedstawienie rysu historycznego jednostki a dalej wręczenie medal i wyróżnień strażackich. Jako pierwszy został wręczony został Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” , który za szczególne zaangażowanie w działalność na rzecz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Opolu nadało druhowi Robertowi Chmura.

Odznaką „Strażak Wzorowy” przyznaną przez Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Krapkowicach zostali odznaczeni: Sebastian Niesporek, Adriana Malina, Kacper Stokłosa, Robert Joszko oraz Paweł Jakupczyk i Michał Kaizik (obydwaj z OSP Pietna).

Z kolei przyznanymi przez Prezydium Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Krapkowicach Odznakami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej zostali wyróżnieni najmłodsi strażacy z Żywocic: Fabian Nowak, Thomas Thomalla, Paweł Tomanek, Alan Swoboda i Krzysztof Joszko – odznakami złotymi; Tomasz Niesporek, Thomas Panek i Lukas Thomalla  – odznakami srebrnymi oraz Dawid Kuzia, Kamil Namysło, Paweł Olbrich, Oliwer Kuzia i Jan Kiedrowski – odznakami brązowymi.

Po zakończeniu części oficjalnej przyszła kolej na wspólną biesiadę. Prawdziwą perełką popołudniowego spotkania był koncert gościa specjalnego, którym był Toby z Monachium. Zgodnie z przewidywaniami koncert zakończył się licznymi bisami i gorącymi brawami. Piosenkarz podbił serca wszystkich zebranych gości, którzy wraz z nim śpiewali i tańczyli. Zwieńczeniem obchodów była zabawa taneczna, którą poprowadził DJ Romus.