Galeria

Żywocice były w tym roku gospodarzem Miejsko-Gminnych Dożynek. 

W uroczystościach udział wzięły tłumy mieszkańców z Gmina Krapkowice, a nawet z dalekich zakątków województwa.

Tradycyjnie świętowanie rozpoczęło się już w sobotni wieczór zabawą taneczną prowadzoną przez zespół Andromex. 

Dziękczynna msza święta dożynkowa w niedzielnex przedpołudnie (27.08) zgromadziła zarówno mieszkańców Żywocic i Pietni, dla których były to także dożynki parafialne, jak i liczne grono zaproszonych gości. Wśród nich przedstawicieli samorządu województwa opolskiego, gminy Krapkowice, radnych miejskich i powiatowych, sołtysów ze wszystkich sołectw gminy.  

Popołudniem barwny korowód dożynkowy przeszedł ulicami Żywocic, na plac przy ulicy Średniej, gdzie odbył się festyn. Przybyłych do namiotu przywitali Burmistrza Krapkowic Andrzej Kasiura, starostowie dożynkowi: Państwo Bernadeta i Szczepan Bryś oraz sołtys Anna Wojtala.

Przepięknie, misternie wykonane korony żniwne i prezentacje przez poszczególne sołectwa scenek „ginących zawodów” zostały nagrodzone przez władze miasta specjalnymi podziękowaniami i nagrodami pieniężnymi. 

Co bardzo ważne, wszystkie sołectwa stanęły na wysokości zadania i w Żywocicach mogliśmy obejrzeć jedenaście wspaniale przygotowanych koron.

Na scenie w części artystycznej wystąpiły zespoły Górole, Kamraty, Glogovia Brass. Między występami zaprezentowały się dzieci z żywocickiego przedszkola i szkoły. 

Podczas dożynek zorganizowano również ciekawy konkurs. Starosta dożynkowy zorganizował zawody w koszeniu zboża tradycyjną kosą. 

 Swoje umiejętności pokazali m.in. Burmistrz Krapkowic – Andrzej Kasiura, wiceburmistrz Arnold Joszko, proboszcz ks. Piotr Kamieniak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Gogolinie Piotr Czok , sołtysi i wielu mieszkańców z gminy, a nawet z gmin sąsiednich. 

Niedzielne świętowanie zakończyło się wczesnym rankiem w poniedziałek przy muzycznym akompaniamencie zespołu Presto.