Projekt z Żywocic nagrodzony


W Urzędzie Marszałkowskim dzisiaj (20 listopada) podsumowano kolejną już, szóstą edycję konkursu. Komisja konkursowa powołana została przez Marszałka Województwa Opolskiego. W jej skład weszli architekci i urbaniści z dużym doświadczeniem zawodowym i dorobkiem w projektowaniu przestrzeni – członkowie Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej w Opolu oraz członkowie stowarzyszeń i izb zawodowych architektów i urbanistów. W trakcie uroczystości podsumowania pamiątkowe wyróżnienie odebrał Burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura. 

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało 25 projektów zrealizowanych w latach 2010-2012 w 15 gminach Województwa Opolskiego. Zgłoszone przedsięwzięcia dotyczyły m.in.: rewaloryzacji parków i bulwarów; rewitalizacji placów i ulic; zagospodarowania terenów rekreacyjno-sportowych a także adaptacji i wzbogacenia funkcji obiektów użyteczności publicznej.

Jury pod przewodnictwem wicemarszałka Tomasza Kostusia postanowiło pięć projektów wyróżnić. Wśród nich projekt Zagospodarowania skweru w Żywocicach zgłoszony przez inwestora tego przedsięwzięcia – Gminę Krapkowice. Nasz projekt znalazł się w gronie wielu bardzo ciekawych, jednocześnie spektakularnych przedsięwzięć zrealizowanych m.in. w Brzegu, Nysie, Kluczborku, Niemodlinie, Opolu czy też Gorzowie Śląskim i Prószkowie.

O poszczególnych etapach realizacji projektu informowaliśmy na stronie internetowej Żywocic w poniższych tekstach.

http://www.zywocice.pl/124/projekt_uzyskal_akceptacje.html

http://www.zywocice.pl/133/zmiana_aranzacji_skweru_przy_strazy.html

http://www.zywocice.pl/140/zywocice_wypieknialy.html

http://www.zywocice.pl/196/zaglosuj_na_projekt_z_zywocic.html

I miejsce w konkursie Przyjazna Wieś


Projekt zatytułowany „Rozwój infrastruktury sportowo – rekreacyjnej poprzez budowę ogólnodostępnej sali sportowej w Żywocicach” uzyskał I miejsce w województwie opolskim w IV edycji konkursu Przyjazna Wieś.

„Przyjazna wieś” to konkurs na najlepszy projekt w zakresie infrastruktury na terenach wiejskich, organizowany w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich przy wsparciu środków unijnych. Konkurs ten był realizowany w podziale na trzy kategorie: infrastruktura techniczna, infrastruktura społeczna i infrastruktura ekologiczna. Podzielony był na dwa etapy: I – regionalny i II – ogólnopolski. Do udziału w nim zaproszeni byli wszyscy beneficjenci, którzy zrealizowali projekty wspierające rozbudowę infrastruktury na obszarach wiejskich, współfinansowane z Funduszy Europejskich od 2004 r. Warunkiem udziału w konkursie było zakończenie projektu przed upływem terminu składania formularzy zgłoszeniowych do I etapu konkursu, tj. zatwierdzenie sprawozdania końcowego.

Projekt został zgłoszony przez Gminę Krapkowice (inwestora budowy hali sportowej w Żywocicach) do kategorii Infrastruktura ekologiczna i na etapie regionalnym uzyskał najwyższe noty – zdobył I miejsce i nagrodę 10.000 zł.

W kategorii tej pod uwagę brane były głównie takie kryteria, jak: wpływ na poprawę środowiska naturalnego,  wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, realizacja inwestycji zgodna z lokalnymi planami rozwoju czy też angażowanie lokalnej społeczności i budowanie wzajemnego partnerstwa z organizacjami prowadzącymi działania proekologiczne. Warto przy tym wspomnieć, że projekt ten nominowany został do etapu szczebla ogólnopolskiego. Członkowie jury konkursowego ocenili 36 projektów z całej Polski. Niestety projekt naszej gminy nie znalazł się w gronie zwycięzców. Tym niemniej i tak udział w tak prestiżowym konkursie należy odnotować jako ogromny sukces. To świetna promocja zarówno Gminy Krapkowice, jak i samych Żywocic. Nagroda odebrana przez Burmistrza Andrzeja Kasiurę i Sołtysa Żywocic Szczepana Brysia jeszcze w końcu 2012 roku została 

Wysokie lokaty na zawodach


Bardzo dobre lokaty zajęły drużyny OSP Żywocice na tegorocznych Zawodach Sportowo Pożarniczych o Puchar Burmistrza Krapkowic rozegranych 3 czerwca na boisku sportowym w Kórnicy. Tradycyjnie zawody rozegrane zostały w czterech konkurencjach: sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami i ćwiczenia bojowe dla drużyn seniorów i kobiecych drużyn pożarniczych a także sztafeta i ćwiczenia bojowe dla drużyn młodzieżowych.

Klasyfikacja końcowa zawodów:

Młodzieżowe drużyny pożarnicze – dziewczęta

1 – OSP Żużela
2 – OSP Ściborowice

Młodzieżowe drużyny pożarnicze – chłopcy

1 – OSP Żużela
2 – OSP Żywocice
3 – OSP Ściborowice
4 – OSP Kórnica
5 – OSP Rogów Op.

Kobiece drużyny pożarnicze
1 – OSP Kórnica
2 – OSP Żywocice

Seniorzy
1 – OSP Kórnica
2 – OSP Rogów Op.
3 – OSP Steblów
4 – OSP Żywocice
5 – OSP Ściborowice
6 – OSP Dąbrówka Górna I
7 – OSP Pietna
8 – OSP Żużela
9 – OSP Dąbrówka Górna II

Awans LZS Żywocice do klasy A


Niesamowite emocje towarzyszyły ostatniemu w kolejce spotkaniu rozgrywek piłkarskich w klasie B na boisku sportowym w Żywocicach.

W niedzielę 27 maja bardzo liczna grupa kibiców, zarówno gospodarzy – LZS Żywocice, jak i gości – Kosmos Dobra z ogromnym zacięciem dopingowała swoje drużyny. A wszystko przez bardzo ciekawą sytuację w tabeli tej grupy rozgrywek. Zdobywca pierwszego miejsca premiowany był awansem do klasy wyższej A – klasy.

Równolegle rozgrywany pojedynek pomiędzy LZS Łowkowice a KS Chorula miał tu także ogromne znaczenie.

I stało się. LZS Żywocice pokonał na własnym boisku drużynę Kosmos-u Dobra 4-2. Dotychczasowy lider tabeli KS Chorula uległ LZS Łowkowice 2-3. W tej sytuacji LZS Żywocice objął prowadzenie w tabeli i zdobywa upragniony awans do A – klasy.

Wszystkim zawodnikom i działaczom LZS-u bardzo serdecznie gratulujemy, życząc wytrwałości i dalszej sportowej rywalizacji.

Po szczegółowe dane z tabeli, zapraszamy na stronę: http://www.facebook.com/LzsZywocice

Żywocice wypiękniały


Zmiana aranżacji skweru obok remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Żywocicach, realizowana w ramach projektu „Tu warto odpocząć – zagospodarowanie skweru przy ul. Łąkowej w Żywocicach” została zakończona.

W miejscu starego betonowego ogrodzenia usytuowano nowe z kostki granitowej, przy wewnętrznej alejce z kostki brukowej zamontowane zostały ławki a wokoło posadzone zostały ozdobne nasadzenia niskiej zieleni. W centralnym miejscu skweru zamontowana została tablica z mapką (planem ulic i najważniejszymi miejscami miejscowości) całość opatrzone nowym logo Żywocic.

Rozpoczęty jeszcze w listopadzie ub. roku projekt zakładał zagospodarowanie tej centralnej części wsi przyczyniając się do zwiększenia aktywności społeczności lokalnej a także przygotowanie ciekawego miejsca spotkań dla mieszkańców. Wniosek przygotowany wspólnie z mieszkańcami Żywocic o wartości prawie 37 tys. zł w części został dofinansowany na podstawie wniosku o przyznanie pomocy w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju w ramach Działania 4.1/413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju – Małe Projekty. Część środków pochodziła także z Funduszu Sołeckiego Żywocic na 2011 rok.

Sportowa reprezentacja


Myliłby się ten, kto pomyślałby, że w Żywocicach brakuje prawdziwych sportowców, którym nawet przebiegniecie 10 km nie stanowi żadnego problemu.

W XXX Krapkowickim Biegu Ulicznym, który odbył się 1 maja nasza miejscowość, jako jedna z nielicznych w gminie była bardzo licznie reprezentowana. Wśród prawie 600 uczestników nie sposób było nie zauważyć grupy w niebieskich koszulkach z logo LSZ Żywocice. Zauważały to nawet niektóre media regionalne.

W tym jubileuszowym biegu nasz LZS „wystawił” grupę 13 biegaczy: Piotr Adamek, Andrzej Kochanowski, Michał Rosa, Szymon Pindral, Tomasz Bruell, Piotr Joszko, Robert Joszko, Rafał Jasik, Piotr Klama, Harald Bartela, Robert Bartela, Denis Opioła, Piotr Stańkowski. Niezwykle dzielnie reprezentował także naszą miejscowość proboszcz ks. Piotr Kamieniak. Wszyscy zawodnicy dobiegli do mety. I było najważniejsze tego dnia. Upał i swar lejący się z nieba dawał się we znaki wielu biegnącym. Nie wszystkim udało się dobiec do końca. Aby choć trochę ugasić pragnienie, sportowcom przyszli z pomocą działacze żywocickiego LZS-u, którzy w uzgodnieniu z organizatorami ustawili na półmetku stoliki z napojami, zdobywając tym samym sympatię wielu biegaczy.

Zalązki kroniki Żywocic


O potrzebie badania źródeł własnej tożsamości i historii lokalnej nie trzeba chyba zbytnio przekonywać. Bardzo odległe w latach fakty, historyczne daty i wydarzenia, nigdzie nie zapisane, po prostu zanikają. Ocalić może je tylko przekaz pisany.

Według różnych źródeł nazwa Żywocic pojawia się ok. roku 1300. Przez ponad jednak 700 lat historia miejscowości nie została nigdy spisana. Z tego też względu pod na przełomie listopada i grudnia ub. roku zawiązał się nieformalny, społeczny komitet w sprawie przygotowania Kroniki Żywocic. Na pierwszym spotkaniu organizacyjnym zostały wstępnie ustalone zakresy do opracowania Kroniki, każda zaś ze współpracujących osób wzięła na siebie przygotowanie jednego działu.

Przed grupą bardzo trudne zadanie. Trzeba opisać posiadane już materiały, pozyskać stare zdjęcia, mapki czy też inne dokumenty. Zadanie trudne, ale wykonalne.

Zwracamy się zatem z ogromną i gorącą prośbą do Wszystkich Mieszkańców, zarówno obecnych, jak i byłych. Komitet prosi wszystkich ludzi dobrej woli będących w posiadaniu historycznych materiałów, zdjęć, widokówek, wycinków prasowych itp. o udostępnienie ich lub przesyłanie w posiadanej wersji elektronicznej na podany adres mailowy: admin@zywocice.pl

Materiały do zeskanowania można także przesłać na adres Sołtysa Żywocic Pana Szczepana Brysia, który podjął się przewodniczenia społecznemu komitetowi.

***

Z pewnością niezwykle cenne wiadomości o przeszłości naszej miejscowości można znaleźć w wydanej tuż przed końcem 2011 roku a dostępnej już w krapkowickich księgarniach książce „Historia Miasta Krapkowice na Górnym Śląsku AD 1914” autorstwa Dr Johannesa Chrząszcza w przekładzie na język polski krapkowiczanina Pana Henryka Steinhoffa.

Dr Chrząszcz w wielu kręgach uważany za nestora górnośląskiego piśmiennictwa historycznego, jest autorem wielu bardzo ciekawych publikacji. Napisał historie wielu miejscowości na Górnym Śląsku, m. in. Prudnika, Białej Prudnickiej, Pyskowic, Toszka, Gliwic. Jego osiągnięcia w badaniu przeszłości dziejów Śląska były na tyle znaczące, że fakty historyczne podawane w jego publikacjach uważa się za bardzo wiarygodne źródło.

Przez wiele dziesięcioleci pisana gotykiem „Historia Miasta Krapkowice…” dostępna była często tylko w kserokopii. Teraz zarówno świetna jakościowo fotokopia, jak i tłumaczenie dostępne są dla każdego.

Należy mieć nadzieję, że również niedługo będzie można przeczytać ciekawe fakty z dziejów naszych Żywocic…

Weterani świętowali


Już po raz VI zorganizowane zostało Powiatowe Spotkanie Weteranów i Zasłużonych dla Pożarnictwa. W sobotę 5 listopada w kościele parafialnym w Strzeleczkach uroczystą mszę św. w intencji strażaków – weteranów odprawili ks. Jan Buhl  – proboszcz parafii w Strzeleczkach oraz ks. dr Józef Urban – diecezjalny duszpasterz strażaków.

Po mszy uczestnicy zjazdu przemaszerowali do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie miała miejsce dalsza część spotkania. Każda jednostka OSP z terenu całego powiatu krapkowickiego delegowała jednego przedstawiciela: z Żywocic udział wziął wieloletni członek OSP dh. Jerzy Rakowski. Każdy uczestnik zjazdu weteranów został nagrodzony pamiątkowym dyplomem i okolicznościowym upominkiem.

Podziękowania weteranom przekazali obecni na uroczystości Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Krapkowicach dh Andrzej Kasiura, Wiceprezesi dh Arnold Joszko i dh Romuald Haraf a także Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Krapkowicach dh Jerzy Jarosz.

Zmiana aranżacji skweru przy straży


Ruszyły prace przy zmianie aranżacji skweru obok remizy straży pożarnej. Zgodnie z założeniami projektu „Tu warto odpocząć – zagospodarowanie skweru przy ul. Łąkowej w Żywocicach” na początku listopada Gmina Krapkowice podpisała umowę z wykonawcą na wykonanie tego zadania.

Prace rozbiórkowe starego, betonowego ogrodzenia wykonali nieodpłatnie w ramach tzw. wkładu własnego projektu sami mieszkańcy. A łatwo nie było. Popękany i zniszczony czynnikiem czasu mur a także osadzone głęboko korzenie usytuowanych tu przed laty drzew stanowiły dość trudną do pokonania barierę. Poradziła jednak sobie z tym fadroma użyczona przez p. Brysia. Swoje ciągniki z przyczepami podstawili p. Kostka i p. Wieszołek a grupa 12 mieszkańców pod kierownictwem p. Joszko i p. Lisika w kilka popołudni uporała się rozbiórką.

W akcję rozbiórki starego ogrodzenia zaangażowali się przedstawiciele różnych organizacji działających na terenie wsi – Ochotniczej Straży Pożarnej Żywocicach, Rady Sołeckiej, Stowarzyszenia Rozwoju i Odnowy Wsi Żywocie a także Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

W tym tygodniu (15.11) na teren stawiła się firma, która wykona prace budowlane. Na ile pozwoli pogoda zostaną wylane fundamenty i rozpocznie się murowanie nowego ogrodzenia z kostki granitowej.

Wniosek przygotowany wspólnie z mieszkańcami Żywocic o wartości prawie 37 tys. zł w części zostanie zrealizowany w tym roku, zakończony natomiast zostanie do 31 marca przyszłego roku. Część środków (10 tys. zł) pochodzić będzie z Funduszu Sołeckiego Żywocic na 2011 rok. Warto wspomnieć, że w ramach zadania wykonane zostanie nowe ogrodzenie, przy alejce wewnętrznej z kostki brukowej zamontowane zostaną ławki. Na końcu posadzone zostaną ozdobne nasadzenia niskiej zieleni.

Zgodnie  z założeniami dofinansowanego projektu, zagospodarowanie tej centralnej części wsi z jednej strony przyczyni się do zwiększenia aktywności społeczności lokalnej, z drugiej powstanie ciekawe miejsce spotkań mieszkańców. Co ważne także ze względu na przebiegającą przez Żywocice oznakowaną trasę rowerową miejsce to może być często odwiedzane przez turystów uprawiających turystykę rowerową.